Гръмотевични бури и какво да правим, ако ни застигнат
Заради зачестилите гръмотевични бури в последната седмица, от Български червен кръст публикуваха важни съвети, какво трябва да се направи в извънредни ситуации.
Статистиката сочи, че 24 000 души по света са убити от мълнии всяка година, а около 240 000 са ранени. Всъщност ударите на мълния се срещат по-често в планините, отколкото в низините и равнините. Това ги нарежда сред най-големите опасности, които могат да сполетят планинари и алпинисти. Една от характеристиките им е поразяването на самотни предмети на високо място.
Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета. При наличие на сух предмет, седнете върху него. Ако сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Заемете следната позиция: клекнете, наведете главата си и покрийте ушите с длани, и дръжте краката си събрани. Не се хващайте и не дръжте метални предмети – те привличат гръмотевиците. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения. Не се подслонявайте в близост до или под надвиснали скални маси и високи сгради. Ако сте с автомобил, останете в него. Не използвайте включен мобилен телефон. Ако сте в дома си – изключете електрическите уреди.
Повече по темата може да видите тази вечер от 20:35 по ТВВ. За пропусналите – може да гледате повторението на нашия youtube канал и facebook страница.
https://www.facebook.com/tvv.vidin
- Стартира кампанията „Безопасно шофиране през зимата”
- Информационна среща за популяризиране на ядрената енергетика сред младите хора във Видин
- Мирослав Радуканов: Подкрепяме инициативата на общината и ще осигурим равен достъп за всички деца
- Археологически находки от праисторическо селище край Майор Узуново показват детайли от древния начин на живот