Предизвикателствата пред общините при липса на държавен бюджет
Липсата на редовно правителство в страната оказа сериозно финансово влияние върху българските общини. Забавянето на трансферите от централния бюджет и европейските средства беше само част от предизвикателствата, с които се сблъскаха по-малките общини. С формирането на ново редовно правителство в България се създава възможност кметовете да изпълнят поетите пред избирателите си ангажименти.
Един от основните източници на финансиране за общините са държавните трансфери, които се предоставят от централния бюджет. Когато няма редовно правителство, процесите за одобрение могат да бъдат забавени, а това води до забавяне или непълно изплащане на трансферите за общините. В резултат на това, общините може да изпитват недостиг на средства за текущите си дейности, като заплати на служителите, социални помощи, изпълнение на услуги. Пред какви финансови предизвикателства бе изправена община Кула по време на служебните правителства?
Редовното правителство вдъхва нови надежди на общинските кметове, че ще могат да започнат да изпълняват обещанията, които са дали на своите избиратели. Сега общините са изправени пред поредното финансово предизвикателство – липсата на държавен бюджет.
„Бюджетът трябва да бъде приоритет за управляващите“, подчерта кметът Владимир Владимиров. Той допълни, че общините се нуждаят от повече средства за капиталови вложения, като ремонт на сгради, асфалтиране на улици и други важни проекти, които подобряват живота на хората. Само преди дни Община Кула подписа договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за саниране на една многофамилна жилищна сграда. По първия етап на процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд ще бъдат инвестирани близо 860 хиляди лева, като средствата са изцяло безвъзмездни