Археологически находки от праисторическо селище край Майор Узуново показват детайли от древния начин на живот
Приключиха археологическите разкопки край видинското село Майор Узуново. В продължение на един месец екипът проучва останки от праисторическо селище, съществувало преди осем хиляди години. Открити са десетки находки, според които обитателите на селището са се занимавали основно с животновъдство и земеделие.
Интересът на учените към местността „Градец“ край село Майор Узуново започва преди 11 години. Археолозите откриват праисторическо селище, обитавано преди около осем хиляди години. Данните обаче сочат, че в съседство е имало селища и от по-късни периоди: Римската епоха и ранното Средновековие. Археологическите проучвания приключиха, а екипът обобщи резултатите от сезона. Населението на праисторическото селище се е занимавало основно с животновъдство, лов и земеделие. Открити са десетки керамични предмети, изработени с виртуозна прецизност, допълва ръководителят на проучванията Георги Ганецовски.
По онова време е липсвала една от най-важните суровини за оцеляване – кремъкът. Сред откритите находки са керамични дискове, изработени от стените на счупени съдове. Кръглият диск е носел важна символика – той е осигурявал плодородие. Екипът открива и фрагменти от керамични олтарчета, наричани от археолозите „култови масички“. Сред находките е и тесличка, изработена от нефрит. Замисълът на нейното използване е бил да се ползва като амулет.
Археологическите проучвания са изцяло финансирани от инженер Иван Лишков. „На територията на страната са открити единици подобни обекти и аз съм щастлив, че един от тях е в Майор Узуново“, каза още Георги Ганецовски.