Новини

Археолози проучват праисторическо селище край Майор Узуново

Продължават археологическите проучвания в селище от ранния неолит, край видинското село Майор Узуново. Праисторическият обект е отпреди осем хиляди години, но в района е имало селища и от по-късни периоди: Римската епоха и ранното Средновековие. Археолозите проучват останки от жилищна структура, обитавана от най-ранните представители на първата европейска цивилизация.

Археологическите проучвания на обекта от ранния неолит край село Майор Узуново започнаха на 20 октомври, и продължават точно един месец. Селището е обект на интерес от страна на учените още от 2013, когато на място намират следи от мащабна иманярска дейност. Това само мотивира археолозите да продължат да изследват обекта, казва ръководителят на разкопките Георги Ганецовски. През 2017 по мащабен международен проект са направени геофизични проучвания, и резултатите от тях са впечатляващи, казва още Георги Ганецовски.

Настоящите археологически проучвания са финансирани от инженер Иван Лишков, като има и фирмено участие. Екипът проучва останките от жилищна структура, която е имала два етапа на функциониране. Стремежът на хората, обитавали селището, е бил да имат достъп до три основни неща – слънце, вода и сол. Мястото се е наричало „стоте извора“, което гарантирало достъпа на населението до вода. На този етап учените не могат да кажат какъв е броят на хората, населявали праисторическото селище. Останките от кости на животни показват, че основното препитание на населението е било животновъдство, лов и земеделие. Откритите находки, които само за този сезон са над 30, ще бъдат предадени на Регионалния исторически музей в крайдунавския град.  

Още за археологическите проучвания край Майор Узуново ще ви разкажем и в следващата ни новинарска емисия.