Новини

Модернизирани улици и обучения на деца по безопасност на движението отчетоха от сдружение „Бъдеще днес“

Постигнатото е по трансграничен проект, насочен към един от най-големите проблеми в днешно време – интензивното движение и безопасността на участниците в него.

Закриваща пресконференция по проект „По-добре свързани вторични и третични точки в главната и широкообхватна мрежа на път „TEN-T”, чрез общи мерки в трансграничния регион“ се проведе в  Националния клуб на БТА във Видин на 11.12.2023 г. „Основната цел на проекта е да се подобри проводимостта на транспортните коридори № 4, 7 и 9 в трансграничния регион на България и Румъния. Това е постигнато чрез преодоляване неудобството на невралгичните участъци в рамките на европейските коридори и техните кръстовища с държавни пътища и друга градска инфраструктура“, съобщи председателят на Сдружение „Бъдеще днес“ Иван Иванов.

Неправителствената организация е провела обучения с над 300 деца в общините Ружинци, Велико Търново и Калафат (Румъния) как да пресичат улиците безопасно, как да се държат в една по-натоварена пътна обстановка, да познават пътните знаци и ги е запознала с ключова част от Закона за движение по пътищата, уточни Иванов. „Сдружение „Бъдеще днес“ е поставило три електронни табели, показващи в реално време натовареността на трафика на „Дунав мост 1“ при Русе – Гюргево и „Дунав мост 2“ при Видин – Калафат. По този начин се подпомага контролът на движението като участниците в него имат навременна информация за натовареността на съоръженията, за да може да се разпредели трафикът и да няма тези дълги колони автомобили. Изготвени са от професионалисти и доклади за това как всяка една от общините да подобрят своята инфраструктура и трафик с цел превенция и безопасност на жителите на населените места“, допълни той.

Представителят на община Калафат обясни, че по проекта са реабилитирани и модернизирани улици с дължина 0,514 км, които директно свързват градския възел с пристанището, подобрен е трафикът и сигурността на гражданите.

„Смятам, че реализирахме успешен проект, насочен към един от най-големите проблеми в днешно време – интензивното движение и безопасността на участниците в него. Проектът е финансиран по програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния-България“, каза в заключение Иванов.

www.interregrobg.eu

Проект “По-добре свързани вторични и третични точки в главната и широкообхватната мрежа на път „TEN-T”, чрез общи мерки в трансграничния регион“, Проектен код: ROBG-383
Редактор на материала: Сдружение „Бъдеще днес“ Съдържанието на този материал не представлява непременно официалната позиция на Европейския Съюз.